Izvještaj 24. Međunarodni plivački miting ”Samir Ćirak-Ćiro”, Tuzla 9.11.2019. godine

U subotu 9.11.2019. godine, održan je 24. Međunarodni plivački miting ”Samir Ćirak-Ćiro 2019” u organizaciji P.K.”Zmaj-Alpamm”-Tuzla. Plivalo se u malom (25m) bazenu sa 6 staza i elektronskim mjerenjem vremena. Na mitingu je nastupilo 255 plivača iz 21 kluba, predstavnika 4 zemlje (Mađarske, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine). Miting se ove, kao i prošlih godina, nalazio u kalendaru Evropske plivačke federacije (LEN).

Miting, koji se tradicionalno održava kao znak sjećanja a tragično poginulog člana P.K.„Zmaj-Alpamm“ Samira Ćiraka-Ćiru i sve mlade koji su 25. maja 1995. godine poginuli na tuzlanskoj Kapiji, već 24 godine predstavlja jedno od najjačih i najmasovnijih takmičenja ovog tipa u regionu. Također, miting je jedino plivačko takmičenje koje se održava na području Tuzlanskog kantona.

Program takmičenja se sastojao iz 50 i 100 – metarskih utrka na sve 4 plivačke discipline (delfin, leđno, prsno i kraul), kao i utrke 100 metara mješovito. Uz navedene individualne discipline, klubovi su imali priliku prijaviti revijalnu štafetu 8×50 delfin (mješovitog sastava: 4 djevojčice i 4 dječaka). Ovakav raznovorsni program omogućavao je mnogim plivačima da poprave svoja vremena u nekoliko plivačkih disciplina, dok su neki plivači po prvi put plivali nešto zahtjevnije utrke.

Klubovi koju su nastupili su: Harkany SE-Harkanj, APK 22.April-Banja Luka, Aqua Star-Banja Luka, Borac-Banja Luka, Bosna-Sarajevo, Galeb-Lukavac, KVS Leotar-Trebinje, Novi Grad-Sarajevo, Olymp-Banja Luka, Rasina-Kruševac, Sharks-Sarajevo, Sloboda-Tuzla, Sloboda-Užice, Spartak-Gradačac, Sprint-Tuzla, Sremska Mitrovica, Velež-Mostar, Vinkovački PK, Vojvodina-Novi Sad, Zrinjski-Mostar i domaćin Zmaj-Alpamm-Tuzla.

P.K.”Zmaj-Alpamm”-Tuzla je nastupio sa svojih 48 najboljih takmičara (17 djevojčica i 31 dječak) koji su osvojili ukupno 57 medalja (24 zlatne, 19 srebrnih i 14 bronzanih medalja) i 9 pehara: za pobjednike memorijalne utrke (4), za najvrijedne rezultate (4) i za ekipni plasman (1) zauzevši 1. mjesto u ukupnom plasmanu. Ukupan rezultatski napredak naših plivača na ovom takmičenju je iznosio odličnih 110%.

Peharom se nagrađivao najvrijedniji rezultat (zbirom bodova četiri najbolje discipline), te prvo mjesto na memorijalnoj utrci ”Samir Čirak – Ćiro” 100 metara delfin stilom, za žene i muškarce, u sljedećim kategorijama:

U navedenim kategorijama pobjednici memorijalne trke 100 metara delfin su:

1. Danijel Iličković, ”Zmaj – Alpamm” Tuzla i Anastasia Nikolić, ”Rasina” Kruševac

6. Una Videković, Vinkovački PK i Sergej Vlaćo, ”Aqua Star” Banja Luka

Pehar se dodjeljivao i za ekipni plasman, za tri najuspješnije ekipe, a redosljed je sljedeći:

1. Plivački klub ”Zmaj – Alpamm” – Tuzla,
  2. Plivački klub ”Sprint’ – Tuzla, i
  3. Plivački Klub ”Olymp” – Banja Luka

Za P.K.”Zmaj-Alpamm” je nastupilo 48 plivača (17 djevojčica i 31 dječak): Lejla Bjelić ‘09, Ema Dizdarević ‘08, Amna Dračić ‘03, Una Husanović ‘10, Belma Ibrišimović ‘11, Arijana Imamović ‘06, Ema Jahić ‘07, Dalija Kapidžić ‘10, Lana Maksimović ‘08, Lamija Mujkanović ‘09, Elena Petrović ‘10, Sara Petrović ‘11, Naida Prcić ‘11, Nadina Sinanović ‘11, Majra Suljendić ‘09, Zerina Vrabac ‘10, Asja Zolotić ‘05, Ensar Ahmetović ‘09, Ali Behrem ‘10, Dženan Bjelić ‘09, Adi Dedić ‘10, Kenan Dračić ‘06, Salko Dropić ‘07, Damir Džinović ‘10, Iličković Danijel ‘04, Ajdin Jahić ‘09, Eman Jahić ‘10, Imran Jahić ‘10, Tarik Jahić ‘11, Emir Jusičić ‘03, Danis Karahodža ‘07, Haris Konjić ‘06, Aldin Numanović ‘06, Teo Pajić ‘05, Vedad Padžić ‘11, Omer Pezić ‘10, Arslan Pezić ‘07, Tarik Rizvić ‘08, Adnan Sarajlić ‘04, Ahmed Sarajlić ‘06, Ahmed Smajlović ‘13, Dani Trutović ‘08, Benjamin Tupković ‘07, Fadil Tupković ‘09, Emir Šabanović ‘06 i Faris Škahić ‘04.

Zapažene rezultate su ostvarili sljedeći zmajevci:

• Kenan Dračić (‘06) je osvojio 7 medalja, od toga 6 zlatnih medalja u disciplinama 50 slobodno, 100 slobodno, 50 delfin, 100 delfin plus pehar za memorijalnu utrku, 100 metara mještovito i u štafeti 8×50 delfin, te jednu srebrnu medalju u disciplini 50 metara prsno. Pehar je osvojio za najvrijedniji rezultat u kategoriji B 2005-2006 godišta.
  • Zerina Vrabac (‘10) je osvojila 6 zlatnih medalja u disciplinama 50 slobodno, 100 slobodno, 50 delfin, 100 delfin plus pehar za memorijalnu utrku, 100 metara mješovito i u štafeti 8×50 delfin. Pehar je osvojila za najvrijedniji rezultat u kategoriji E 2010 godišta.
  • Eman Jahić (‘10) je osvojio 5 medalja, od toga 4 zlatne medalje u disciplinama 50 delfin, 100 delfin plus pehar za memorijalnu utrku, 50 slobodno i 100 metara mještovito, te jednu srebrnu medalju u disciplini 50 metara prsno. Pehar je osvojio za najvrijedniji rezultat u kategoriji E 2010 godišta.
  • Asja Zolotić (‘05) je osvojila 6 medalja, od toga 3 zlatne medalje u disciplinama 50 slobodno, 100 slobodno i u štafeti 8×50 delfin, te 3 srebrne medalje u disciplinama 50 prsno, 100 prsno i 100 metara mješovito.
  • Danijel Iličković (‘04) je osvojio 6 medalja, od toga 3 zlatne medalje u disciplinama 50 prsno i 100 delfin plus pehar za memorijalnu utrku i u štafeti 8×50 delfin, te 2 srebrne medalje u disciplinama 50 i 100 slobodno i jednu bronzanu medalju na 100 metara prsno.
  • Emir Jusičić (‘03) je osvojio 4 medalje, od toga 2 zlatne medalje u disciplini 100 slobodno i u štafeti 8×50 delfin, srebrnu medalje u disciplini 100 mješovito, te bronzanu medalju u disciplini 50 metara slobodno. Pehar je osvojio za najvrijedniji rezultat u kategoriji A 2003-2004 godišta.
  • Adnan Sarajlić (‘04) je osvojio 2 medalje, od toga zlatnu medalju u disciplini 100 metara leđno i u štafeti 8×50 delfin, te bronzanu medalju u disciplini 100 metara mješovito.
  • Ensar Ahmetović (‘09) je osvojio 5 medalja, od toga zlatnu medalju na 100 leđno, te 4 srebrne medalje u disciplinama 50 leđno, 50 slobodno, 100 slobodno i 100 metara mješovito.
  • Naida Prcić (‘11) je osvojila 3 medalje, od toga zlatnu medalju u disciplini 50 slobodno, te 2 srebrne medalje u disciplinama 50 prsno i 50 metara leđno.
  • Amna Dračić (‘04) je osvojila 5 medalja, od toga zlatnu medalju u štafeti 8×50 delfin, srebrnu medalju u 50 metara leđno, te 3 bronzane medalje u disciplinama 50 slobodno, 100 leđno i 100 metara mješovito.
  • Ema Jahić (‘07) je osvojila 5 medalja, od toga zlatnu medalju u štafeti 8×50 delfin, srebrnu medalju u 100 prsno, te 3 bronzane medalje u disciplinama 50 slobodno, 100 slobodno i 50 metara prsno.
  • Ajdin Jahić (‘09) je osvojio dvije medalje, zlatnu u disciplini 100 prsno i srebrnu u disciplini 50 metara prsno.
  • Damir Džinović (‘11) je osvojio 3 medalje, srebrnu u disciplini 100 delfin i dvije bronzane u disciplinama 50 prsno i 100 metara slobodno.
  • Faris Škahić (‘04) je osvojio srebrnu medalju u disciplini 100 metara delfin.
  • Salko Dropić (‘07) je osvojio srebrnu medalju u disciplini 50 metara prsno.
  • Teo Pajić (‘05) je osvojio bronzanu medalju u disciplini 100 metara leđno.
  • Danis Karahodža (‘07) je osvojio bronzanu medalju u disciplini 50 metara delfin.
  • ŠTAFETA Zmajeva broj 1 na 8×50 metara delfin u sastavu: Ema Jahić, Adnan Sarajlić, Amna Dračić, Emir Jusičić, Zerina Vrabac, Kenan Dračić, Asja Zolotić i Danijel Iličković i osvojila je 1. mjestoi zlatnu medalju.
  • ŠTAFETA Zmajeva broj 2 na 8×50 metara delfin u sastavu: Una Husanović, Teo Pajić, Majra Suljendić, Danis Karahodža, Lejla Bjelić, Eman Jahić, Arijana Imamović i Faris Škahić zauzela je 6. mjesto.

Svi plivači i plivačice su popravili svoja najbolja vremena, te su se u najboljem svjetlu pokazali pred domaćom publikom. Za takmičarski podmladak iz naše škole plivanja ovo je bilo prvo takmičenje gdje su pokazali da su veliki talenti. Ovo je i veliko priznanje našoj školi plivanja koja nastavlja sa produkcijom plivačica i plivača, koji poslije u takmičarskom pogonu kluba nastavljaju vrijedno sa treninzima i postižu zavidne uspjehe.

Zahvaljujemo se svim našim prijateljima iz plivačkih klubova, prijateljima kluba, roditeljima, bivšim i sadašnjim članovima kluba, plivačkim sudijama iz Plivačkog saveza Federacije BiH, ljubiteljima plivanja, sponzorima i medijima koji su pomogli održavanje ovog velikog i značajnog mitinga za grad Tuzlu!

Svim plivačima, trenerima i klubovima se zahvaljujemo na učešću i čestitamo na izvanrednim rezultatima i želimo im puno sreće i uspjeha u daljem radu!

Do sljedećeg jubilarnog 25. Ćire ostajte u zdravlju i do viđenja u Tuzli.

Za sve one koji još uvijek ne znaju plivati pozivamo ih da se prijave u našu školu plivanja ”Zmajček” koja svoje treninge održava tokom cijele godine srijedom i petkom od 17:30-18:30 i nedjeljom od 09:30-10:30 sati, a možete nam se obratiti i putem telefona 061/185-391 i putem emaila [email protected], a sve dodatne informacije možete naći na našoj web stranici http://www.pkzmaj.com ili naš pronaći putem naše facebook stranice Plivački Klub Zmaj-Alpamm.