Izvještaj 7.”Mali delfini”, Banja Luka 2021

U subotu 27.11.2021. godine u Banja Luci održan je 7. Međunarodni plivački miting “Mali delfini” u organizaciji PK ”Olymp”-Banja Luka. Plivalo se u malom bazenu (25m) sa 8 staza i elektronskim mjerenjem. Nastupilo je 444 plivača iz 16 plivačkih klubova iz Bosne i Hecegovine.

Plivački klub „Zmaj-Alpamm“ Tuzla je sa dvoje takmičara, Zerina Vrabac i Kenan Dračić uzeo učešće na ovom takmičenju. Zmajevci, Zerina i Kenan osvojili su ukupno 11 medalja: 6 zlatnih, 3 srebrne i 2 bronzane, te 1 pehar.

Zerina i Kenan, iako već 5 mjeseci bez adekvatnih treninga u bazenu, na ovom su takmičenju ostvarili sljedeće zapažene rezultate:

• Zerina Vrabac (’10) je osvojila 5 zlatnih medalja i 1 pehar u E kategoriji za djevojčice 11 god., u disciplinama 50 slobodno, 50 delfin, 50 prsno, 50 leđno i 100 metara mješovito. Zerina je plivačica sa najvećim zbirom FINA bodova iz 4 isplivane discipline čime je proglašena najuspješnijom plivačicom mitinga i nagrađena peharom u kategoriji E.

• Kenan Dračić (’06) je osvojio 6 medalja u A kategoriji dječaci 2006 god. i stariji. Zlatnu medalju osvojio je u disciplini 50 slobodno, tri srebrne medalje osvojio je u disciplinama 50 slobodno, 200 slobodno i 200 metara mješovito, te dvije bronzane medalje u disciplinama 100 slobodno i 100 metara delfin. Kenan je zauzeo drugo mjesto u ukupnom plasmanu plivača sa najvećim zbirom FINA bodova iz 4 isplivane discipline u kategoriji A.

Napominjemo da Zerina, Kenan i svi ostali tuzlanski plivači (njih preko 500) od 27.06.2021. godine zbog zatvaranja bazena u hotelu Tuzla (koji jedini posjeduje uslove za takmičarsko/trenažno plivanje) nemaju adekvatne uslove gdje da treniraju najzdraviji i sport koji oni vole najviše na svijetu. Napominjemo i to, za one koji ne znaju, da su samo prije nekoliko godina tuzlansko plivanje i tuzlanske plivačice i plivači bili najbolji u državi, standardni reprezentativci na svim velikim takmičenjima, te dva puta učesnici Olimpijskih igara. Sada nažalost bez adekvatnih uslova i bez masovne obuke neplivača i ovaj sport umire u našem gradu, a stotine djevojčica i dječaka su prepušteni ulici.

Zerinin i Kenanov uspjeh je plod velikog rada, truda i talenta, te još večeg zalaganja njihovih roditelja. Čestitamo Zerini i Kenanu i želimo im puno sreće i uspjeha u nastavku svojih uspješnih plivačkih karijera.